Sistemul Armonizat 2012 & Nomenclatura Combinata in vigoare de la 1 ianuarie 2012

feature photo

Organizatia Mondiala a Vamilor (“OMV”) a publicat recent modificarile aduse Sistemului Armonizat de vamuire si codificare a marfurilor („SA”), care va intra in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2012. SA se modifica periodic, de catre OMV la un interval de 5 ani, pentru a pastra „la zi” nomenclatura Sistemului Armonizat, in special in ceea ce priveste practicile comerciale internationale, progresele in tehnologie si pentru cele mai bune practici vamale.
Pe baza Sistemului Armonizat 2012, Comisia Europeana a publicat in Jurnalul Oficial nr. 282/28 octombrie 2011, Nomenclatura Combinata (“NC”) ce va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2012.
NC este utilizata de catre Comunitatea Europeana pentru perceperea drepturilor de import in Uniunea Europeana. Rata taxei vamale aplicabile la importul de bunuri depinde de clasificarea acestora in NC.
Cateva exemple de modificari sunt:
• pozitia tarifara 2710 – “uleiuri din petrol” a fost fundamental restructurata in functie de continutul de biodiesel;
• subpozitiile noi pentru produse chimice specifice controlate conform Conventiei de la Rotterdam si substante care diminueaza stratul de ozon controlate in conformitate cu Protocolul de la Montreal;
• identificarea separata a anumitor specii de pesti si crustacee, moluste si alte nevertebrate acvatice;
• au fost create subpozitii noi pentru identificarea separata a unor anumite legume comestibile, radacini si tuberculi, fructe si fructe cu coaja lemnoasa, precum si cereale;
• eliminarea a mai mult de 40 de subpozitii

 

Ce implicatii sunt asupra societatii dumneavoastra?

Noua NC poate include clasificari noi pentru produsele dumneavoastra. Daca importati/ exportati marfuri in Uniunea Europeana/ in afara Uniunii Europene, din ianuarie 2012, va trebui sa utilizati noile coduri NC in procesul declararii marfurilor.
Precizam ca modificarea Nomenclaturii Combinate nu afecteaza numai operatiunile vamale, dar si raportarile in sistemul statistic Intrastat, si anume codurile tarifare folosite pentru marfurile care fac obiectul comertului intre statele membre ale Uniunii Europene.
De asemenea mai sunt afectati detinatorii de autorizatii vamale si fiscale emise in baza codurilor valabile in 2011 (de ex. regimuri vamale suspensive, produse accizabile).

Ce este de facut?
Pentru a evita neplaceri administrative si operationale incepand cu 1 ianuarie 2012 (de ex. stationarea prelungita a marfurilor in vama), va recomandam sa realizati aceasta conversie a codurilor cat mai repede posibil.
La cerere, echipa noastra va poate ajuta sa va verificati codurile tarifare utilizate. Daca ne furnizati intr-un document Excel codurile tarifare (pana la un nivel din 10 cifre) utilizate in 2011, echipa noastra va determina pentru dumneavoastra codurile care s-au modificat in 2011 precum si conversia acestora (posibilele clasificari) valabila de la 1 ianuarie 2012.

Vezi Legal alert-ul

Adauga comentariu

*

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării presupune că ești de acord cu utilizarea cookie-urilor. Informații suplimentare

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close